и как влияе на здравето ни
Според СЗО хомеопатията е един от трите най-разпространени алтернативни методи за терапия в света. Създадена като цялостна емпирична лечебна система от немския лекар д-р Самуел Ханеман, тя обобщава човешкия опит, натрупан през хилядолетията.
Името хомеопатия идва от гръцки (homeoe – подобен, patho – заболяване, страдание, усещане) и означава, че конкретни страдания или усещания могат да бъдат отстранени със средство, което предизвиква подобни симптоми у здрав човек. За първи път д-р Ханеман споделя с научната общност своята теория през далечната 1796 г.
Основният закон на хомеопатията е „Similia similibus curentur”, което означава „подобното да се лекува с подобно“. Това е един от двата основни принципа, въз основа на които се градят лечебните системи от времето на Хипократ – лечение с подобното и лечение с противоположното.
Ханеман посвещава целия си живот на разработването на тази холистична емпирична лечебна система, поставяйки нейната философска и практическа база върху „разумни и ясно разбираеми принципи“ и в помощ на страдащото човечество.
Сред принципите на хомеопатията могат да се отбележат:
Хомеопатията има противоречиво развитие и променлива популярност през годините. Огромно приложение и разпространение през 19-ти век има в Англия, САЩ, Индия и др., където доказва своята ефективност и предимства, особено при лечение на епидемиите от холера, тиф и други заболявания. Добре подбрани хомеопатични лекарства според симптомите на епидемията намаляват смъртността от няколко до над 10 пъти в сравнение със смъртността при използването на конвенционалната медицинска система за момента (линк - за повече информация виж книгата с графики, статията на Цвети) . В началото на 20-ти век, особено след т.нар. доклад на Флекснер в САЩ през 1910 г., хомеопатията губи своите позиции в световен мащаб поради повсеместното навлизане на механизираната и технологизирана медицина.
През 70-80-те години на 20-ти век хомеопатията отново набира популярност като алтернатива на конвенционалната медицина, тъй като последната въпреки огромните си постижения в инвазивната диагностика, хирургията и животоспасяващите състояния се проваля системно при лечението на хроничните болести и засилващата се антибиотична резистентност.
Въпреки че напоследък се обявява за псевдонаука и е подложена на осмиване, подигравки, забрана в някои страни или ограничаване на практикуването й само до лекарското съсловие, всъщност хомеопатията е едно коренно различно от конвенционалната медицина емпирично познание, което е твърде последователно и систематично и може да бъде обяснено в светлината на най-новите постижения на квантовата физика. Това е и единствената лечебна система, която в своята философска основа има логично обяснение за хроничните болести и за начините, по които здравето се уврежда или подобрява.
Вероятно хомеопатията се е появила преждевременно, вероятно тази „медицина на бъдещето“, наречена така през 1826 г. от един от най-великите си последователи – д-р Константин Херинг, трябва да премине своя трънлив път, за да оцелее. Въпреки своята доказана безопасност и ефективност в продължение на над 200 г. вероятно хомеопатията е твърде мек и нежен метод за възстановяване на здравето на фона на агресивните, но бързи методи, на съвременната медицина. Вероятно тя – съвременната медицина – е в съответствие с агресивното и ориентирано към материални притежания общество.
И ако поспрем за миг, ако се вгледаме в себе си и се замислим за смисъла на болестта и за смисъла на нашето човешко съществуване, може би ще се намери и мястото на хомеопатичната „капчица любов“, носеща надежда за безбройните страдащи хора!